Runescape - Největší CZ/SK Runescape fan web - RSko.cz

RSko.cz

Návody, Questy, Příručky,...

Projekty: Platick návody RS07 | Evil tree | Skill boost | Treasure trail | Shooting Star Štýl 1 Štýl 2 Štýl 3 Štýl 4 Štýl 5 Štýl 6 Štýl 7

Loading tip...

Autor článku: Sco Angel

Možná si říkáte, že scam se mě netýká, tak proč by mě to mělo zajímat. Tohle je špatný přístup, protože až se to vás bude týkat, tak už bude pozdě. V tomto článku vás upozorním na několik chyb při tvorbě hesla, PINu a dalším věcem, které byste se měli vyhnout.

1. Viry/Key Loggery a další škodné programy

Základem všeho je nemít viry, trojské koně a další škodné programy, které se snaží získat údaje z vašeho počítače. Tyto nebezpečné programy můžete dostávat třeba mailem, někdo vám pošle email s přílohou třeba: „Nahá Angelina Jolie, Klikni“. Málo kdo odolá a většinou na to klikne a spustí tak instalaci třeba Key Loggera (program, který zjistí jaké klávesové kombinace používáte v určitých programech a následně je pošle svému původci).

Prevence je: neotvírat neznáme emaily, nechodit na stránky, kde vás někdo láká na „neomezené bohatství“ nebo stahování automineru atd. Proto aspoň za 2-3 dny nechte antivirovým programem projet váš počítač. Když to budete dělat každý den, je to ještě lepší.

Na této stránce si také můžete otestovat zabezpečení, klikněte na Proceed a pak na All Service Ports a začnou se vytvářet čtverečky. Maximálně zabezpečený systém je, pokud máte všechny čtverečky zelené. Pokud narazíte i jen na jeden červený, měli byste si znovu překontrolovat vaše zabezpečení. 

2. Nastavení hesla

Základ všeho, tohle je vstupní brána do vaši postavičky a proto je také nejsnadněji napadnutelná. Kromě běžného „member free scammu“, je tu i možnost, že někdo uhádne vaše heslo a proto je nutné ho nastavit tak, abyste to věděli jen vy a nikdo jiný. V žádném případě nedávejte heslo: vaše jméno/příjmení, datum narození, nebo cokoliv co je na první pohled zjistitelné. Třeba váš kamarád ví jak se jmenujete, tak není problém pro něho zkusit vaše jméno a hle, máte heslo stejné jako vaše jméno a dal si to domyslete. Dále jsou tu tzv. „hloupá“ hesla, když si nastavíte jako: 12345, nebo abcdef.

Doporučení: heslo nastavujte tak, aby byl složen jak z písmen, tak i čísel, tato kombinace je asi nejlepší. A pokud možno ať je to slovo, které víte jen vy a nedá se snadno odhalit.

3. PIN v bance

Po prolomení hesla, máte šanci na to, abyste ochránili své věci. PIN je složen ze 4 čísel a proto hodně lidí si řekne, že nastaví rok svého narození. Obrovská chyba! Hodně lidí na dotaz: „Kolik je ti let?“ odpoví, byť vědí, že ten co se na tohle ptá porušuje pravidlo – Asking for personal details. Řekněme, že vám je 14 let v roce 2007, rok narození: 1993. Nastavíte si PIN jako rok narození a scammer se dostane přes vaše heslo do postavičky, tak určitě prvně vyzkouší rok narození a když tam bude shoda, tak jste právě přišli o veškeré věci v bance. Takže pokud máte teďka nastavené rok narození jako PIN, okamžitě to změňte na jiné číslo, zachráníte si své věci.

Prevence: v žádné případě neříkejte své osobní údaje, věk, jméno, bydliště atd. Pokud je budete uvádět, tak vždy smyšlené. Ten co se na to ptá, vám nijak neodmění, ale maximálně vyzrázíte něco o sobě a snížíte tak bezpečnost své postavičky. 

4. Recovery Questions

Podobně jako u hesla, najdeme tu „hloupé recovery“. Hodně lidem jsem pomáhal s získáním postavičky po napadení scamera a ve všech případech měli stupidní Recovery Questiony. Někteří tam měli: „Mé jméno je?“, „Kolik je mi let?“, „Kde bydlím?“ atd. Možná si říkáte, nebudu prozrazovat své osobní údaje, ale co když někoho znáte delší dobu? Někoho koho dlouhodobě znáte se vás zeptá jak se jmenujete, tak mu prozradíte, čímž jste mu prozradili první recovery, k získání dvou zbylých už pro něho nebude problém. Využije vaši důvěřivost!

Prevence: není důvod říkat lidem své pravé údaje. Toho na druhé straně sice naštvete, ale což, jsou to vaše údaje a do toho mu nic není. Aspoň se zbavíte otravu.

5. Doporučení na závěr

Heslo je nejcennějším pokladem v Runescape, v žádném případě se to nesmí nikdo dozvědět i váš nejlepší kamarád. Důvod, proč by se to neměl dozvědět je ten, že pokud jeho účet napadne scammer, tak scammer se podívá na Friend List a najde tam nejen váš nick. Odepíše vám a v přestrojení za dlouhodobě známého kámoše vám nabídne member a požaduje heslo a vy mu to prozradíte, protože ho přece znáte. Prozradili jste heslo scammerovi, ne vašemu kamarádovi. To je důvod, proč to neříkat kde komu ve friend listu.

Citlivé údaje: věk, jméno, bydliště si hlídejte, v žádném případě je neříkejte. A když se vás na to někdo bude ptát, tak si nějaké vymyslete. V případě nouze upozorněte na porušení pravidla RS, nebo toho dotyčného otravu co chce vaše údaje dejte do Ignore. Sprostě řečeno: „srát na něho!“.